Mayıs 18, 2021, 05:51:08 ös

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.


Cebinde Yol Parası Olmadan Büyük Servis Firması Patronu Nasıl Olunur?

Başlatan turizmtasimacilik, Mart 09, 2019, 03:12:16 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

Cebinde Yol Parası Olmadan Büyük Servis Firması Patronu Nasıl Olunur?

Üniversiteye başladığında okula gidecek parası yoktu. Bugün ise 5 bin minibüsten oluşan bir servis imparatorluğunun sahibi.

Rakamı küçümsemeyin: İETT'nin İstanbul'da görev yapan araç sayısı 2500. Hürer Gündüz'ün araçlarıyla her gün 125 bin çalışan ve 27 bin öğrenci işine, okuluna gidiyor. İşte bu yüzden, onunkisi gerçek bir başarı öyküsü...

Henüz 30'lu yaşlarının başında olan bu genç adamın, cebinde beş lirası yokken dev bir servis filosuna sahip olması, size inanılmaz gelebilir. Ama inanmalısınız! Hürer Gündüz, yıllar önce Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü kazanmış. Okul İstanbul'un İstinye semtinde, evi ise Anadolu yakasında... Her gün okula hangi parayla gidip geleceğini düşünen Hürer Gündüz'ün aklına parlak bir fikir gelmiş.

Anadolu yakasında oturan tüm arkadaşlarıyla konuşacak, kabul ederlerse minibüs kiralayarak ulaşımı sağlayacakmış. Her gün onca yolu kat etmekten yorgun düşen arkadaşları fikri benimsemiş. Hürer Gündüz konforlu bir minibüs bulmakla başlamış işe. Ardından minibüsün içini gözle görülür bir şekilde değiştirmiş ve arkadaşlarının yolda sıkılmayacağı şekilde organize etmiş.

Her zaman taze çay ve kahve servisinin yapıldığı bir servis minibüsü düşünebiliyor musunuz? Böylece Hürer Gündüz okula kendini ücretsiz taşıtmakla kalmamış, servis işinden para da kazanmaya başlamış. Öyle bir zaman gelmiş ki başka semtlerden öğrenci taşıyan turizm şirketleri bile Hürer Gündüz'ün bu işte nasıl bu kadar başarılı olduğunu araştırmaya koyulmuş. O ise kazandığı parayı yine servisçilik işine yatırmış. Sonunda başka bir şirket, Hürer Gündüz'e ortaklık teklif etmiş. Şirketin o zamanki sahibi, 2003 yılında emekliye ayrılıp koskoca filoyu Hürer Gündüz'e tamamen bırakmış.

Mısır'dan iş teklifi

Günden güne büyüyen, hatta İstanbul sınırlarını aşmak için çalışmalara başlayan Hürer Gündüz, iki yıl önce Mısır'dan servis işi yapması için teklif almış. Ama çıkan iç savaş yüzünden görüşmeler sonuçlanmamış. Şimdilerde Kanada-Montreal'den aldıkları teklif üzerinde çalışıyor. Koç Üniversiteli servisçi Hürer Gündüz'ün yanında çalışanlar da iyi eğitimliler arasından seçiliyor.

Servis şoförleri, trafiğe çıkmadan önce insanlara nasıl davranması gerektiğini öğreniyor. Okul servislerinde çalışan hostes ablalar için de aynı eğitim, zorunlu. Filoda bulunan her servisin önünde ve arkasında kameralar var. Özellikle okul servisleri yakından takip ediliyor. Hatta velilerin içi rahat etsin diye, iPhone ve Blackberry kullanan anne-babalar için özel bir yazılım bile oluşturulmuş. Aileler, çocuk servise bindiği andan itibaren, hangi sokaklara girildiğini, ne kadar sürede okula varıldığını izleyebiliyorlar.

Servis akademisi kuracak

Hedef büyüten Hürer Gündüz bu aralar heyecanla bir ihaleyi bekliyor. Amacı, İstanbul'daki Beylikdüzü- Avcılar arasında kurulan ve yakında hizmete açılacak olan metrobüs hatlarının tamamını almak. Mercedes Benz'le ortaklığı kurmuş bile. Önümüzdeki aylarda bir hayali daha gerçekleşecek: İstanbul-Maltepe'de bir servis akademisi kurmak. Akademi, başvuran tüm servis şöförlerine açık. Diploma verecek olan akademide etkili iletişim, ilkyardım, terör ve psikoloji dersleri verilecek. Dersler, yakında başlıyor.

'Risk alırken hayalci olmayın'

Dünyanın neresinde yaşarsanız yaşayın başarır mıydınız?

Evet. Dünyanın her yerinde de yaşardım.

Korkusuz musunuz?

İş konusunda çok korkusuzum. İşte kaybetmekten korkmam.

  Girişimcilik için nasıl bir ruh gerekiyor?

Cesaret, ilk kural. Risk alırken hayalci olmamak, en kötü senaryoları en baştan hesaplamak da şart.

turizmtasimacilik