Temmuz 31, 2021, 10:36:40 ös

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.


Uber Araçlarına Neden Saldırı Yapılıyor?

Başlatan turizmtasimacilik, Haziran 10, 2018, 02:16:53 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

Uber Araçlarına Neden Saldırı Yapılıyor?

Uber hizmeti tekrar serbest bırakıldıktan sonra yeniden başka bir boyutu ile gündemde. Uber hizmeti veren şoförler, taksicilerin şiddetine uğramaya başladı. İstanbul'da bir çok ilçede Uber çağırıp, taksicilerin dayak attığı olaylar yaşandı. Bu olaylar Uber taksi konusundaki merakı bir kez daha alevlendirdi. Her şiddet haberi "Uber nedir, nasıl bir uygulamadır?" gibi soruları gündeme getirdi.

turizmtasimacilik

UBER TAKSİYE SALDIRI
Uber şiddetiyle ilgili bazı olaylar şöyle:

UBER sürücülerine yönelik saldırılara bir yenisi dün gece Şişli'de eklendi. Taksici, içinde yolcu olan UBER aracına saldırdı. Aracın içindeki şoke olan yolcular çığlık çığlığa 'Manyak bu' diye bağırırken hem polisi aradı hem de o anları görüntüledi.

turizmtasimacilik

Back To Top
İftara kalan süre 06:24:47
YAZARLARGÜNCELDÜNYAEKONOMİSPORRAMAZAN 2018TEKNOLOJİKARAR TVGÖRÜŞLERSEÇİM 2018
GÜNCELSeçim 2018PolitikaÜçüncü SayfaTürkiyeÇevreEğitimSeçim 2015Uber nedir, nasıl bir uygulamadır? Uber taksi nasıl kullanılır? Taksiciler neden saldırıyor12.03.2018 Pazartesi 13:00 - Son Güncelleme: 13.03.2018 Salı 10:22Uber nedir, nasıl bir uygulamadır? Uber taksi nasıl kullanılır? Taksiciler neden saldırıyor-A+Uber taksi nedir? Uber nasıl bir uygulamadır? Türkiye'de Uber kullanmak neden yasaklandı? Taksiciler neden itiraz ediyor? Akıllı telefonla taksi çağırma hizmeti veren Uber'in Türkiye'ye girişi tartışmaları ve yasaklanmaları da beraberinde getirdi? Öyle ki bazı taksiciler sote yerlere çağırdığı Uber hizmeti veren şoförlere saldırmaya başladı. Ardı ardına gelen haberler vatandaşların da merakını uyandırdı. İşte tüm yönleriyle Uber olayı...
Uber nedir? Uber uygulaması nasıl kullanılır ve Türkiye'de neden yasaklandı? Bir süredir Türkiye'de de hizmet veren akıllı telefonlardan taksi çağırma ugyulaması Uber, özellikle taksicilerin büyük şikayetleri ile karşılaştı. Önce vergisini ödeyen UBER taksilere ve yolcularına cezalar kesildi? Şirket vergi ödediklerini açıkladı. Taksiciler ise 'ekmeklerini ellelerinden aldığını' söyledikleri bu uygulamaya adeta savaş açtı. Tartışmalar bitmeden bazı taksicilerin Uber hizmeti veren meslektaşlarını sote yerlere çağırıp, dayak atması konuyu yeniden toplumun gündeminge getirdi. Sosyal medyada da son günlerin ilgi çeken konusu Uber taksi olayını detaylarıyla haberimizde bulabilirsiniz.

16-12/28/uber-cab-940x470.jpg

UBER NEDİR? NASIL KULLANILIR? NORMAL TAKSİDEN FARKI NEDİR?
Uber nedir sorusu, uygulamanın Türkiye'de tartışma konusu olmasıyla birlikte daha fazla sorulmaya başlandı. Peki, Uber nedir, nasıl kullanılır? Uber uygulaması ile gerçekleştirilen taşımacılık hizmetinin normal taksi ya da toplu taşımadan farkı nedir?

UBER HİZMETİ TAKSİCİLERE DE YARIYOR... KARAR.COM TEKNOLOJİ YAZARI ZİYAHAN ALBENİZ'DEN ÇARPICI TESPİT

Uber, bir akıllı telefon uygulamasıdır. Telefona yüklendikten sonra kullanıcılara gidecekleri yerlere kadar eşlik edecek ulaşım aracını tespit etme, bulma, çağırma, fiyatını ve güzergahını belirleme hizmeti vermektedir. Kullanıcı gideceği yere taksi, lüks araç, tekne ya da herhangi bir araç ile gitme seçeneklerine sahip olabiliyor.

16-12/28/uber-blog1.jpg

Nereye gidileceği ilk etapta sisteme yazıldığı için şoföre nereye gideceğinizi tarif etmekle uğraşmaya gerek kalmıyorç Uber ulaşım hizmeti kredi kartı ile döeme imkanı sağladığı için nakit para bulundurma zorunluluğunu da ortadan kaldırmış oluyor. Araç arayanlar ile araç sahiplerini buluşturan sistem Uber, dünyada İstanbul ile birlikte 315 ülkede hizmet veriyor.Yaklaşık 1 yıldır İstanbul'da kullanılmakta olan Uber, önümüzdeki yaz Çeşme ve Bodrum'da özel tekne bulma ve çağırma seçenekleriyle hizmet vermeye hazırlanıyor.

Uber\'in sürücüsüz aracı kuralları ihlal etti
Uber'in sürücüsüz aracı kuralları ihlal ettiYeterince test edilmeden trafiğe açık alanlarda kullanılmaya başlanması nedeniyle güvenlik riski oluşturduğu ileri sürülen...
UBER UYGUAMASININ FARKLARI NEDİR?
ABD'li Uber şirketi akıllı telefonlara indirilen uygulama üzerinden taksi ya da lüks araç, hatta tekne hizmeti sağlıyor. Araca ihtiyacı olanlar ile araç sahibi olanları biraraya getiren uyglama, normal taksi ve toplu taşıma hizmetlerinden bazı farklılıklar gösyeriyor.

16-12/28/uber-taksi-yilbasi.jpg

Öncelikle kullanıcı gideceği yeri ve aracı sistem üzerinden seçip belirleyebiliyor. Gideceği yeri tarif etmesine gerek kalmamakla birlikte, ne kadar sürede gidebileceğini de görebiliyor. Aynı zamanda gideceği aracı ve şoförü de kendisi seçebiliyor.

Uber\'in sürücüsüz aracı kural ihlallerine devam ediyor
Uber'in sürücüsüz aracı kural ihlallerine devam ediyorÖzel araç sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapmasına imkan sağlayan Uber adlı şirketin sürücüsüz araç...
Uber uygulamasının bir diğer avantajı da ödeme yöntemi olarak kredi kartının kullanılabiliyor olması. Ödemen kredi kartı ile de yapılabiliyor ve kullanıcının yanında nakit taşıma zorunluluğu kalmamış oluyor.

UBER NASIL KULLANILIR?
Uber'i kullanmak için ilk olarak hizmete üye olmak gerekiyor. Dilerseniz Uber.com sitesinden, dilerseniz de Android veya iPhone uygulamasından üye olabiliyorsunuz. Sonrasında bir araca ihtiyaç duyduğunuzda, uygulama üzerinden alınmak istediğiniz konumu seçiyorsunuz. Konumunuza göre araç talep ettiğinizde, bir sürücü talebinizi üstleniyor.

16-12/28/uber-black-1024x664.jpg

Bundan sonra da gitmek istediğiniz yeri seçiyorsunuz ve sadece beklemek kalıyor. Dilerseniz varış noktasını seçtikten sonra, daha araç gelmeden bile yolculuğun ne kadar tutacağını görebiliyorsunuz.

Uber\'e 3,5 milyar dolarlık Suudi yatırımı
Uber'e 3,5 milyar dolarlık Suudi yatırımıUber'den yapılan açıklamada, şirketin 2014 yılından beri faaliyet gösterdiği Suudi Arabistan'daki en büyük fon Kamu Yatırım...
UBER TÜRKİYE'DE NEREDEYSE YASAKLANDI
Türkiye'de Uber kullanmak bir anlamda yasaklandı. Peki Uber Türkiye'de neden yasaklanıyor? Uygulamadan en çok şikayetçi olan taksiciler. Uber sisteminin Türkiye'de vergi ödemediği, bunun da haksız kazanç olduğu dile getiriliyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, taksicilerin bu uygulamadan rahatsız olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor. Uber uygulamaaının hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor."

16-12/28/taksi-aplikasyonu-uberin-degeri-40-milyar-dolari-buldu-34732-26112014161934.jpg

YOLCUYA DA ŞOFÖRE DE CEZA KESİLECEK
Taksiciler vergi ödemiyor dese de, firma ödediğini söylüyor. Ulaşım Taksicilerin ve Minibüsçülerin tekelinde mi kalacak? Emniyet Genel Müdürlüğü, tüm dünyanın kullandığı Uber uygulamasına karşı harekete geçti. 81 ile Uber şoförlerine ve yolcularına para cezası kesilmesi talimatı gönderildi.

16-12/28/uber-istanbul-1024x626.jpg

Şirket, yasal mevzuata uygun çalıştıklarını ileri sürerken, Emniyet Genel Müdürlüğü, Uber'le ilgili tüm illere talimat göndererek "korsan taşımacılık" yapmak suçundan ceza kesilmesini istedi.

İLK SEFERDE 2 BİN 532 TL CEZA!
Talimata göre, yolcu taşıdığı tespit edilen Uber sürücüsü araç sahibi değilse sadece ceza kesilecek. Ceza, ilk yakalamada 2 bin 532 TL, ikincide ise 4 bin 220 TL'ye çıkıyor. Eğer yolcuyu taşıyan sürücü araç sahibi ise trafik cezası dışında araç 60 gün bağlanacak.

Ayrıca yolculara da 281 lira ceza kesilecek. 12 Aralık'ta gönderilen talimatta, sahibinin kullanmadığı araçların bağlanmaması gerektiği belirtildi ve Anayasa Mahkemesi'nin 11 Eylül 2014 tarih ve 2014/52 sayılı kararı gösterildi. 12 Aralık'tan önceki uygulamada, yolcu taşıdığı tespit edilen Uber araçları, sürücünün kim olduğu gözetilmeksizin 60 gün bağlanıyordu.

16-12/28/uber-otto-volvo-robot_taksi-taksi.jpg

Emniyet yetkilileri, Uber sistemi ile çalışan araçların 'tarifeli yolcu taşıma" yetkisinin bulunmadığını, bu yöntemin korsan taksicilik alanına girdiğini belirtti. Yetkililer, belediye sınırları içinde tarifeli yolcu taşımacılığının sadece, ticari taksi, M plakalı minibüs, halk otobüsü ve belediye otobüslerine ait olduğunu kaydetti. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, taksicilerin bu uygulamadan rahatsız olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor. Uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor.

Here Maps'e şimdi de Uber talip oldu!
Here Maps'e şimdi de Uber talip oldu!Alman otomotiv devlerinin Nokia'nın harita servisini satın almak için geçtiğimiz günlerde oluşturduğu konsorsiyuma ABD'den...
KESİLEN CEZALARI UBER ÜSTLENDİ
Geçtiğimiz hafta trafik ekipleri, Uber'in 'UberXL' aracını bağladı ve araçtaki yolculara 281 TL ceza kesti. Cezanın Uber tarafından karşılandığı belirtiliyor. Türkiye'de Uber Kullanmak Yasaklandı ama UBER Vergimizi Ödüyoruz Diyor? Kim haklı!

16-12/28/danimarka-polisi-uber-taksi-soforlerini-bir-bir-enseliyor.jpg

UBER AÇIKLAMA YAPTI: VERGİMİZİ ÖDÜYORUZ
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Uber Genel Merkezi, "İstanbul'daki UberXL araçlarımızda Ulaştırma Bakanlığı'ndan ve İstanbul Belediyesi'nden gerekli belgeler temin edildi ve vergimizi vererek çalışıyoruz. Gerekli belgelere (D2) sahip olduğumuz için korsan diye tabir edilen yasadışı taşımacılık unsurlarına uygulanan cezalar bize uygulanmamalı. Kanunun farklı şekillerde yorumlanması yenilikçi teknolojilerin önünü kapatıyor. Amerika'da New York, San Francisco, Los Angeles, Fransa'da Paris Uber'in en yaygın olarak kullanıldığı şehirlerden. Uber, ulaşım teknolojisiyle şehirlere katkı sağlamak için bütün dünyada bakanlıklar ve belediyeler ile el ele çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Taksicinin kabusu Uber
çığ gibi büyüyor!
Taksicinin kabusu Uber çığ gibi büyüyor!Taksicilerin büyük tepki gösterdiği Uber, dünyanın birçok ülkesindeki rekor büyümesini devam ettiriyor. Son açıklamalara göre...
Uber hizmeti tekrar serbest bırakıldıktan sonra yeniden başka bir boyutu ile gündemde. Uber hizmeti veren şoförler, taksicilerin şiddetine uğramaya başladı. İstanbul'da bir çok ilçede Uber çağırıp, taksicilerin dayak attığı olaylar yaşandı. Bu olaylar Uber taksi konusundaki merakı bir kez daha alevlendirdi. Her şiddet haberi "Uber nedir, nasıl bir uygulamadır?" gibi soruları gündeme getirdi.

18-03/10/kameraci1-1520697234.jpgUBER TAKSİYE SALDIRI
Uber şiddetiyle ilgili bazı olaylar şöyle:

UBER sürücülerine yönelik saldırılara bir yenisi dün gece Şişli'de eklendi. Taksici, içinde yolcu olan UBER aracına saldırdı. Aracın içindeki şoke olan yolcular çığlık çığlığa 'Manyak bu' diye bağırırken hem polisi aradı hem de o anları görüntüledi.

Yaşadıkları şokun etkisiyle çığlık çığlığa 'Manyak bu' diye bağıran yolculardan biri yaşananları telefonla polis ihbar hattına anlatırken, diğeri de cep telefonuyla görüntüledi. Yolculardan biri UBER sürücüsüne ''Camını kapat'' dedi. UBER sürücüsü, lastiğini patlatmaya çalışan taksi sürücüsünü etkisiz hale getirmek için direksiyonu üzerine kırdı.

Açılan trafiği fırsat bilen UBER sürücüsü olay yerinden kaçarken taksici bu kez de elindeki levye ile cama vurdu. O anlar cep telefonu tarafından görüntülendi.

turizmtasimacilik