Ağustos 04, 2021, 08:08:18 ös

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.


Blablacar Türkiye ofisini neden kapattı kapanma nedenleri sebepleri

Başlatan turizmtasimacilik, Haziran 10, 2018, 02:37:51 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

Haziran 10, 2018, 02:37:51 ös Son düzenlenme: Haziran 10, 2018, 02:39:48 ös turizmtasimacilik
Blablacar Türkiye ofisini neden kapattı kapanma nedenleri sebepleri ;

2016 araç paylaşım servislerinin dünya çapında frene bastığı bir yıldı. Birkaç sene öncesine kadar bol sıfırlı yatırım turları, kıran kırana rekabet ve peş peşe yeni pazarlarla açılma haberleriyle gündemimize gelen servisler, diğer birçok teknoloji dikeyinde olduğu gibi, görece sakin bir yıl geçirdi. Lider araç paylaşım servisi Blablacar'ın küreselleşme sürecini izleyen bu yavaşlama, girişim için hesap kitap dönemini işaret ediyordu. Blablacar, 2016 son çeyrekte, bundan iki yıl önce hızla giriş yaptığı pazarlar arasında yer alan Türkiye'deki ofisini kapatmaya karar verdi.

Blablacar Türkiye operasyonlarını artık Fransa'dan yönetecek
2014'te Türkiye pazarındaki lansmanını yapan ve aynı yıl Kasım ayında Esin İmer'i ilk Ülke Müdürü olarak atayan Blablacar'ın Türkiye ofisini kapatma kararı geçtiğimiz Ekim ayına kadar gidiyor. Türkiye'de faaliyet gösterdiği iki yıl içinde gerek büyüme gerek hacim açısından beklenen performansı gösterememesinin bu kararda etkili olduğunu biliyoruz. Türkiye'de aradığını bulamayan Blablacar'ın buradaki ofisini kapattığını, geçtiğimiz Kasım'da şirketten ayrılan Esin İmer de doğruluyor. Ancak Blablacar'ın Türkiye ofisini kapatması, Türkiye pazarından tamamen çekildiği anlamına gelmiyor. Esin İmer, buradaki operasyonlarının artık Fransa'daki merkezlerinden yönetileceğini ve son kullanıcı için değişen bir şey olmayacağını vurguluyor.

Blablacar'ın Türkiye websitesi hala çalışıyor ve Türkiye'de şehirler arası araç paylaşım yapmak isteyen kullanıcılar servisi hala kullanabiliyor. Blablacar'ın bu servisi, en azından bir süre daha vermeye devam edeceğini biliyoruz. Ancak kullanıcılar yerel destek alamayacak, müşteri ilişkileri için Fransa'daki merkezle görüşecek, sosyal ağlarda Blablacar Türkiye ile etkileşime geçemeyecek. Zira Blablacar'ın Türkiye'de artık çalışanı yok. Şirket, ofis kapatma kararıyla birlikte Türkiye'deki tüm çalışanlarının işine de son verdi.

turizmtasimacilik

Blablacar'ın Türkiye'deki ofis kapatma hikayesi aslında tam bir pazarda tutunamama hikayesi. Zira Avrupa çapında hızla büyüyen araç paylaşım servisinin Türkiye pazarının dinamiklerini ön görememesi ve buradaki farklılıkları yönetebilecek kadar -muhtemelen- esnek olamaması kapanışın ardındaki temel nedenler.

Avrupa ve Türkiye'nin şehirler arası yolculuk kültürü tamamen farklı
Şehirler arası araç paylaşım servisi sunan Blablacar'ın Avrupa'da tutunmasını ve büyümesini sağlayan, şehirler arası yolculukların tek ülke içinde değil, ülkeler arasında da yapılabilmesi; buna karşın ülke değiştirseniz bile şehirlerin birbirine yakın olması gibi faktörler var. Bunlara bir de Avrupa genelinde hızlı trenlerin neredeyse uçak fiyatlarıyla aynı olmasını; Avrupa ülkeleri içinde otobüs yolculuklarının kalite ve konfor açısından Türkiye'nin 1990'lardaki seviyesinde olduğunu ekleyin... Ayrıca Avrupa çapında ülke değiştirmenin kolaylığı, Blablacar gibi servislerin yeninden kullanım oranları, yani kullanım sıklığını ciddi ölçüde arttıran bir etmen. Türkiye'de yolculuk sıklığının fazla olmasını bekleyebileceğiniz büyük şehirler arasındaki mesafe ise uzun. Senede en fazla 5-6 kez tekrarlanan bu yolculuklar içinse uçak ve otobüs hala birçokları için fiyat ve konfor açısından iyi alternatifler. Blablacar'ın Türkiye'de ne büyüme hızı ne de aynı müşteri tarafından yeniden kullanım oranlarının Avrupa ortalamalarına yaklaşamaması bu sebeplerle sürpriz değil.

Blablacar'ın Türkiye'de yapamaması, Türkiye'de şehirler arası araç paylaşım servislerinin çalışmasının imkansız olduğu anlamına gelmiyor. Ancak paylaşım ekonomisi odaklı bu servislerin sağladığı temel faydalar, hedefledikleri pazarlarda, kendi sürdürülebilirliklerini garantilemiyor. Bu nedenle yeniden odaklanmaları gerekebiliyor. Bir süre önce baştan sona yenilenerek şehir içi araç paylaşım servisi haline gelen Volt'un hikayesi bunun en yeni ve en iyi örneklerinden biri.

turizmtasimacilik

Kapatılması isabet olmuş. Kullanıcılar otobüs fiyatına yolculuk yazmışlar. Ben zaten 60-70 liraya gidiyorum Ordu'dan, İstanbul'a. Adam yazmış 60 lira.
Ne uğraşıcam milletle, rahat rahat evime kadar giderim otobüsle.

turizmtasimacilik

Bindiğin otobüs şirketi sürücüleri seçerek aldığı için burada sürücüye güvenebiliyorsunuz, rahat hat denilen 2+1 otobüs sitemleri gayet konforlu, bir çoğu multimedya,hizmet, elektrik gibi imkanlarıda sağlıyor sen güvenle ve konforla yolculuk yapıyorsun.Bu dediğime layık olan firma sayısı 3-5 tane bunuda biliyorum.
Blablacar'da ise sürücünün sürüşünü bilmiyorsun, ne kadardır araç kullandığını bilmiyorsun araba modeli yazıyor ama gelen araçta bir çok problem bulunuyor ve en önemli bayan iseniz direk farklı gözle bakıyorlar.
Bu nedenlerden dolayı kısa mesafede blablacar uzun mesafede ise otobüs,tren veya uçak hangisi uygunsa artık.

turizmtasimacilik

1. otobüs terminale bırakır, yolda muhabbetiniz iyiyse ben evine kadar bırakıyordum, aşti yerine altınparka evine bıraktım bir yolculuk arkadaşımı, 2. otobüste üzerinize su benzeri şeyler dökülebilir...

turizmtasimacilik

Terörün patladığı bir ülkede, kimsenin birbirine güvenmedii bir ortamda, tanımadığın bir insanı arabaya almak delice. Çok denedim kullanmak için (Volt da dahil), 50₺ cebine girecek diye çoluk çoçuğu riske atamazsın.

turizmtasimacilik

Sistemi çok az biliyorum. Bu yüzden cahilce konuşacağım. Erkek , atletik yapılı , biraz kravmaga ve bir miktar wing tsun bilir halimle dahi başka birisinin arabasına binerken 7 kere düşünüyorum. Kedi ve damacanaları bile rahat bırakmayan bir sürü insan varken böyle bir girişimin tutması zaten bana olanaksız görünmüştü.

turizmtasimacilik

Kullanan biri olarak uzun yol devamlı seyahat edenlerin çoğunlukla tercih ettiği bir ulaşım şekli tabi her önüne gelenle gideceksin diye birşey yok ama yaptığım yolculuklarda 2,3 yıldır 200 yolculuğu geçen kişiler ile tanıştım.

Hatta bir kaçı ile iş yaptım.

Yan koltuğunuzda memleketinizin insanı ilede karşılaşınca tadından yenmiyor tabi.

Otobüsle gidince ise bütün yol boyunca eğer uyumuyorsanız. Sıkıcı hareketsiz saatler sizi bekliyor.

Bence güzel ve yararlı bir uygulama devam edeceğini düşünüyorum.

turizmtasimacilik

Ülkemizdeki Bir Kısım İnsanların Güven Sıkıntısı Var. Ülkemizde Her Türlü Sorunlu İnsanlar Çıkabiliyor. Adamı yolda gasp ediyorlar. bu bir gerçek arkadaşlar. o yüzden blablacar a sıcak bakmıyor bizim insanımız

turizmtasimacilik

ailemle yolculuk ederken kimseyi aracıma almadım ama tek başıma giderken genellikle blablacar'a ilan verdim. ancak otobüs bileti fiyatı ile aynı fiyatı koydum, bu nedenle tercih edenler genellikle iş güç sahibi ve yolculukta sohbet etmek isteyenler oldu. hatta bir keresinde genç bir arkadaşım "abi otobüs bileti ile aynı fiyat demişti, bende Mercedesle gidiyosun kardeşim demiştim. O da Abi otobüste Mercedes demişti :))"

turizmtasimacilik

keşke komple kapansa çok seviyesiz insanlar var bıktım hem yolcu hem sürücü oldum çok ucuz otobüsün yarı fiyatına adamlar götürdüm pişma oldum. çünki uyuyan mı sigara içen mi arabayı kirleten mi bavulunu taşıtan mı 2 saat geç gelen mi? değişik yerlere götürttüren mi yani çok saçma sistem ve insanlar var değmez.

turizmtasimacilik