Temmuz 14, 2020, 01:13:27 ös

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Kiralama şirketine araç vermek (Arabayı kiraya vermek) karlımı mantıklımı?

Başlatan turizmtasimacilik, Nisan 11, 2019, 03:54:25 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

Kiralama şirketine araç vermek (Arabayı kiraya vermek) karlımı mantıklımı?
Arkadaşlar 0 km palio, clio tarzı bi arabayı kiralama şirketine verip alın işletin desek. Bizim cebimize ayda ne kadar girer acaba? Günlüğüne ne kadar kira verirler? Bu işin prosedürünü bilen var mı? Kasko bakım vs gibi işlemleri sanırım onlar karşılayacak. Bilgisi olan var mı?

turizmtasimacilik

onceden cok karlı olan bır ıstı ama sana uzak dur derım.Neden mı...Bır palıo nun gunlugu 50 ytl bu arac bır ay boyunca kırada olsa(ki ımkansız) ayda 1.500 ytl eder.Bu aracın bakımı kaskosu ve aracı kıralayan sırketın komısyonunu hesaplarsan sana dusen para en fasla 500 ytl olur kı buda yenı bır arabayı harcadıgına degmez.Ikıncı unsursa kıralama sırketı bu aacı kacak olarak calıstıracagı ıcınyanı ruhsat sahıbı sırket olmuyacagı ıcın arac kıradayken olusacak butun kazalarda arac sahıbı olarak sorumlusun.Yanı bu arac bırısının canını alsa ve kacsa polıs dırek senı bulur.Cık cıkabılırsen ısın ıcınden

turizmtasimacilik

Haklısınız. Aracı dizel almayı düşünmüştüm ben. Kirası biraz fazla olur diye. Cebime ayda 900 lira civarı bi para girmezse zaten yapmam. Söylediğiniz gibi riski çok. 900 liranın 500ü ile kredisini öderim. Kalanı da bana kalır. 2-3 sene çalıştıktan sınra da satarım diye düşünmüştüm. Ama dediğiniz gibi araç bi suç mahalinde vs de bulunsa ruhsat sahbinin başı belaya girer. Bunu önlemenin bi yolu var mıdır acaba? rent a car arabası diyebilmemiz için kaskosunun da rent a car kaskosu olması lazım ki o da çok pahalı. Kaçak çalıştıran şirketler bunu nası çözüyolar acaba?

turizmtasimacilik

cidden ağrımayan başını ağrıtma . en son kuzenin bir arkadaşı c3 dizel alıp sıfır arabayı kiralama şirketine verdi . 5ay sonra 3.vitese geçmiyodu araba lastikleri kabak olmuştu . arabasını geri alacaktı . ancak en son kiralayan daha yeni kiralamış vede 20günlük kiralamıştı . bir hafta kadar sonra bursaya bir telefon geliyo . araba ankarada kaza yapmış vede pert olmuş .
sonrasında işler iyice karıştı . kasko para vermedi çok uzun süre sonra nasıl oldu tam bildmiyorum parasını daha yeni alabildi . yani bu işten kazanayım derken direk batabilirdi .

turizmtasimacilik

Şimdi benim aracı kiradan aldıktan sonra kullanma gibi bi niyetim yok. O haliyle artık kaç para ederse satarım. Fakat ruhsatun benim üstümde olması vs kafamı karıştırıyo. Acaba bu işi kaçak yapmayan şirketlere kirakayablir miyiz? Yoksa onların filolarının tamamı kendilerine mi ait?

turizmtasimacilik

Arkadaşım bu işi kaçak yapmayan yerlere kiraya vereceğin zaman;
1) Rent a car kasko yapılacak ki çok pahalı.
2)Aracın ticari olacak vergiye tabi olacaksın ve gelirini beyan edip gelir vergisi ödeyeceksin.
3)Büyük firmalar arabanı en fazla 2 yıl kiralar.
4)Yüksek kira bedelleri ödemezler.
Yani bu sürenin sonunda yine zararlı çıkarsın.

turizmtasimacilik

firmalara versen once kendi araclarını kiralarlar gunluk kullanımlara ve hor kullanma ihtimalli yuksek olanlara kendi araclarını diil kendi kiraladıkları aracları verirler. arac arıza yapar onlar musteriden parasını alırlar sana da vermezler. aracı kiralayan kişi bir araba uzerinde yapılacak butun xorlu testleri uygular, mesela el freni cekiliyken son gaza basmak ...
aracın eger 3 yas ve uzeriyse hele de daha da yaslıysa aldıgın butun para bazen tamirine yetmeyebilir.

turizmtasimacilik

arkadaşlar bende bu işi yapmak istiyorum hatta bir hafta yaptım ama benimki farklıydı işyeri ile anlaşamadım şimdide yeniden ararstırmalar yapıyorum benim 98 model bir aracım var bir şirketin evraklarını her gun şehir dışını götürüyordum sabahtan cıkıp aksam eve geliyordum hem arabamla hemde şöförlük yapıyordum yani fiyat konusmadık ilk basta keske konussaydım adam kalktı bana gunluk 35 lira verdi tabi bende 1 hafta demeden bıraktım doğal olarak kendini cok akıllı sanan bir girişimci idi sanırım hem kendi arabamla hemde şöförlük yapıcam günlük değil 35 lira 135 lira versede kabul etmezdim. çünkü birincisi en azından araba kira bedeli 50 lira 75 lirada benim şöfrlük param olmalı 25 lirada yıpranma payı desek en azından 150 lira olmalıydı ben öyle bekledim ama olmadı nyse mesele o değil şimdi yeni yeni duyuyorum artık devletin bazı kurumlarıda senin arabanı kiralayabiliyormus bencede rent a car den uzak durun arkadaslar zaten orası bir işletme size para kalmaz
asıl öğrenmek istediğim ben arabamı rent a car hariç devletin hangi kurumlarına kiraya verebilirim nerden bilgi alabilirim bunu öğrenmek istiyorum illaki aramızda bilenler vardır. yada özel sektörde şöförlükte yapabilirim kendi aracımla model sorun olur derseniz sorun değil 2010 model bir baska aracımda var ;)

turizmtasimacilik

Eğer araç kiralama şirketi tanıdık, sigorta acentesi de kankaysa sigorta için bir problem çıkmaz. Bodrum'da 1 ayda 2 kere kiralık araçla kaza yaptım.
Kiralama şirketindeki eleman acentedeki kankasını arayıp ''aynı sürücü 1.5 hafta arayla kaza yaptı bişey olur mu?'' dedi, arkadaşı da ''birşey olmaz, hallaederiz'' demişti. Araçların biri Fethiye'de diğeri de Aydın'da bir kuruma kayıtlıydı. Ama tabii ki diğer vukuatlar (Kiralayanın suça karışması gibi) için çok riskli ve ayrietten kiralayan
gavur malı gibi kullandığı için araç kaza yapmasa bile çok yıpranmış olur. Haa dersiniz ki ''zaten şirket arabası olarak kullanıyorduk varsın yıpransın'' o zaman takdir sizin.

turizmtasimacilik

arkadaşlar ben de özel bir şirkette çalışıyorum ve bizim şirket büyük bir filo şirketi ile çalışıyor. tamam herkes kötü senaryo yazmış ama bizim şirketin sadece antalya bölgesinde çalışan 16 araç var. bu araçları 3 yıllığına kiralıyorlar ve her 3 yılda bir 0 araçlar yenileniyor. araçları 3 yıl boyunca aynı kişi kullanıyor ve genelde tertemiz bir halde teslim ediliyor araçlar, neden mi çünkü o araç 3 yıl boyunca bana ait ve pert olmadığı sürece değiştirmeyecekler ve ben binicem, hor kullanırsam kendim kötü bir araç kullanırım zihniyetiyle yaklaşıyor herkes ve böylece 3 yılın sonunda 16 aracın aracın en az 12 tanesi pırıl pırıl ama kmsi en 100.000 olarak geri teslim ediliyor. yani kötü senaryoların yanında böyle iyi şirketlere uzun süreli kiralayan bir yerler bulabilirsen senden iyisi yok. bu da şans işi.

bir diğer olay ise aracı kendi şirketine hatta kendine kiralamak. şirketinle görüşüp anlaşacaksın. sana tahsis edeceği arabayı sen alacak ve sanki sen rent a car gibi şirketinle sözleşme imzalayacaksın ve aylık bedelini şirketten alıp kendi arabana şirketin karşılayacağı yakıtla bineceksin. kendi arabanı hor mu kullanırsın temiz mi kullanırsın bilmem ama 2 yılın sonunda araba kendini amorti eder ve senin olur bunu yakalamaya çalışın derim.

turizmtasimacilik