Temmuz 31, 2021, 10:16:48 ös

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.


Okul servisi sehir dışına çıkabilir mi?

Başlatan turizmtasimacilik, Ocak 29, 2018, 03:19:07 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

Okul servisi sehir dışına çıkabilir mi? Öğrenci servislerinin bulunduğu şehrin dışına çıkması taşıma yapması servis götürmesi serbest mi?

turizmtasimacilik

Okul servis araçları ile belediye sınırları içerisinde öğrenci taşıması yapılmaktadır. Genel olarak servis araçlarına "S" plaka verilerek plaka tahdidi uygulanmaktadır. Kapsam gereği araçlar belediye mücavir alanı dışında kullanılmamaktadır. Bu tür araçların kullanımı için Ulaştırma Bakanlığından belge alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Hatta tahditli araçlara mevzuat gereği herhangi bir yetki belgesine kaydedilememektedir.

Bazı servis sahipleri yolculuk yapacak müşterileriyle anlaşma yaparak şehir dışına taşımacılık yapmaktadırlar. Ancak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yol kenarı denetim istasyonlarında yapılan denetimlerde bu tür taşımacılık yapanlara yetki belgesiz taşımacılık yapmaktan ceza yazılmaktadır. Mücavir alan dışına yolcu taşıması yapan okul servis araç sahiplerinden D2, B2 veya D4 yetki belgelerinden birisine sahip olması istenmektedir.

Belediyeden alınan iznin yeterli olduğunu düşünerek şehir dışına taşımacılık yapan servis sahipleri kendilerine böyle bir belge gerek olmadığını düşünmektedirler. Fakat bakanlığın yayımlamış olduğu genelgede "Belediye sınırları dışına/dışından yapılan okul servis hizmetleri için; taşımacının ayrıca Bakanlıkça düzenlenen ve yapılacak taşımanın şehirlerarası veya il içi olmasına bağlı olarak B2,D4, veya D2 yetki belgelerinden birine sahip olması zorunludur." ifadesi ile belirtilen yetki belgelerinden birisine kayıtlı araçlarla söz konusu taşımacılığı yapabilecekleri belirtilmiştir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta yapılan taşımacılıkla alınan yetki belgesi uygun olmalıdır.

Alınan "tarifesiz" yetki belgelerine aykırı olarak belge sahipleri yolculuk yapan vatandaşlara ayrı ayrı bilet düzenlemeleri de yanlıştır. Belge özelliğinde gereği taşıma sözleşmesi ile taşımacılık yapılacağı anlaşılmaktadır. Yolculara ayrı bilet düzenlememek ve yolcuları güzergah başlangıç ve bitiş noktaları dışında indirmemek gerekmektedir. Belediyelerden alınan özel izin belgesi ile belediyenin sorumluluk alanı dışında taşımacılık yapan servis sürücülerinin mevzuatta belirtildiği gibi yetki belgesi almalı ve her taşıma işi için yolcuların adının yer aldığı taşıma sözleşmesi düzenlemelidir.

turizmtasimacilik

Nedim  Cumartesi, 05 Aralık 2017
İller arası okul servisi çekiyorum (d4.s)
Belgesi istenmekte Ukm kararnamesi istenmekte
Kararnameyi isteyen il Tekirdağ büyük şehir
Bu konuda hangi yolu izlemeliyim
Saygılar
---
Ahmet bey, bu konuda yorum farklılığı var. Bazı bölgeler ceza yazıyor bazıları yazmıyor.
---
Selamlar bana ait olan okul tasiti aracimla il disina ailemle yani birinci dereceden yakinimla cikmamda bir sakinca varmidir . Sonucta ticari bir is degil maksat..
---
Sn emrh, bazı denetim görevlileri bunun ticari olmayan taşıma olduğunu belirterek ceza uygulamıyorlar. Kendi inisiyatiflerini kullanıyorlar. Ama bazıları da yolcu varsa yazarım diyor. Tam bir uygulama şekli yok. Taşıma mevzuat ise aile ile yapılan taşımalarla ilgili ayrım yapmıyor.

turizmtasimacilik

Selamlar bana ait olan okul tasiti aracimla il disina ailemle yani birinci dereceden yakinimla cikmamda bir sakinca varmidir . Sonucta ticari bir is degil maksat..

abdurrezzak : benim merak ettiğim benim ilçe belediyesinden aldığım ruhsatlarla il e nasıl taşıma yapacağım takdir edersinizki bütün liseler anadolu lisesi olduğu için ilçeden il e lise öğrencisi atışi oldu

HAykut  : Celal bey, D2 yetki belgesine kaydedilecek taşıtların Ticari olması zorunludur. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde bu şart koşulmuştur.

HAykut:
Celal bey, D2 yetki belgesine kaydedilecek taşıtların Ticari olması zorunludur. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde bu şart koşulmuştur.

Celal Atak:
Hakan bey iyi günler , sizden ricam OKUL TAŞITLI aracımla İzmirden MANİSAYA öğrenci taşımaktayım D2 yetki belgesi kiralama sözleşmesi yenilemek için müracaat ettik 2017 ocak ayında yapılan sözleşmeyi yenilemiyorlar ve dikkatinizden kaçmış o zaman.Şimdi ruhsat değişikliği yaparak ticari yolcu taşımacılık ibaresi istiyorlar. 5 aralık 2015 tarihli yazinizde okul taşıtlarına D2 yetki belgesinin artık verilebilmektedir yazınızı okumuştum.Bu genelge veya yönetmeliğin tarih ve sayı numarası veya nasıl yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum .Zor durumdayım lütfen bana yardımcı olunuz.Zaman ayırdığınız için şimdiden çok teşekkürler.

oğuz  : Haluk, 2918 trafik yönetmeliğinin 3 maddesinin c bendinin 18 fıkrasında Umum Servis Aracı: Okul taşıtları ile personel servis araçlarının birlikte değerlendirilmesidir. denilmektedir. Bu doğrultuda araçlarınız bu hükme uygunsa araçlarınızı kullanılacağı çıkyor. Ancak, daha detaylı bir cevaap için emniyet müdürlükleri tescil bürolarında detaylı olarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Haluk : İyi akşamlar Aykut bey ben antalya nın ilçesi kemerde c tahditli plaka ile öğrenci servisi yapıyorum ukm antalya merkezde ruhsatında umum servis aracı yazan araçlarla öğrenci ve personel servisi yapılmakta fakat ilçemizdeki trafik denetleme ekipleri buna ilçede müsade etmiyor ve ruhsatta okul taşıtı ibaresi istiyorlar .olmayanıda bağlıyorlar okul taşıtı ibaresi olması hangi yönetmelikte var ben bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.başkada bir iş yapılamayacağını söylüyorlar.

turizmtasimacilik