Ağustos 04, 2021, 07:33:02 ös

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.


17+1 Minibüs Servis Şoförlügü Gereken Belgeler Neledir?

Başlatan turizmtasimacilik, Ocak 29, 2018, 03:26:14 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

17+1 Minibüs Servis Şoförlügü Gereken Belgeler hangi evraklar dökümanlar özellikler isteniyor ehliyet src psikoteknik zorunlumu yorumlar tavsiyeler....

turizmtasimacilik

E sınıfı(ağır vasıta) ehliyet olması gerekir diye biliyorum.

turizmtasimacilik


MADDE - 8: EĞİTİM VE MİNİBÜS ŞOFÖR BELGESİ
Büyükşehir Belediyesince denetlenen hatlı minibüslerde şoförlük yapabilme için;


(1) Minibüs sahibinin aracında çalıştıracağı şoförleri ilgili odaya bildirdiğine dair belge,


(2) İkametgâh Belgesi,


(3) 25.02.2004 tarihli Karayolu Taşıma Yönetmeliği Md.12 (c) fıkrasının son paragrafında tarih edilen mesleki saygınlık belgesi.


(4) Sağlık raporu, Psikoteknik raporu ve keyif verici madde kullanıp kullanmadığına dair rapor. (Tam teşekküllü sağlık kurumundan)


(5) Sabıka kaydı,


(6) İlgili oda; şoförün ehliyet fotokopisini, muhtardan ikametgâh belgesini, eğitim semine-rine katıldığına dair katılım belgesini ve 2 adet fotoğraf alarak şoför tanıtım kartını düzenler. Minibüs aracı, Minibüs Çalışma Hat Ruhsatlarını alırken bu kimlik belgesini de almak zorundadır.
Minibüs Çalışma Hat Ruhsatlı araçlarda şoför olarak çalışacak kişiler (kendisi çalıştığı takdirde araç sahipleri de dâhil) örneği Belediyece hazırlanarak ilgili odası tarafından bastırılacak şoför tanıtım kartını almak ve araçta çalıştığı sürece yakasında takılı bulundurmak zorundadır. Bu belgenin İBŞB Trafik ve Denetleme Şube Müdürlüğü'nce onaylanır.


(7) Minibüs Çalışma Hat Ruhsatlı araçlarda çalışan araç sahibi ve sürücüleri, yılda en az 1'er kez 2'er saatten az olmamak kaydıyla Belediye ve İlgili Oda tarafından, konusunda uzman kişiler nezaretinde düzenlenecek eğitim seminerine katılmak zorundadır.


(8) Kursa katılacak ve toplu taşım araçlarında sürücülük yapacak olanların, 222 sayılı Milli Eğitim yasasına bağlı olarak Temel Eğitim diplomasına sahip olmaları şarttır. Araç sürücülerinde, ilkokul diploması ile çalışanlar müktesep hak sahibidirler.


(9) Belediye denetimli İESOB ve İlgili Oda tarafından yapılacak seminer sonunda seminere katılan araç sahibi ve sürücülerine Seminere katılım belgesi verilecektir. Şoför Tanıtım Kartı düzenlenirken bu belgenin de ibraz edilmesi zorunludur. Söz konusu belgeyesahip olmayan sürücüler kesinlikle minibüs aracı kullanamaz.

turizmtasimacilik

Bunlar Sorun Degilde..
Bu Minibüslerin Hangilerinde Takograf Olmalı ?

turizmtasimacilik

17+1 ler ile 18+1 lerin farkı var mı bilmiyorum ama 18+1 ler otobus olarak geciyor. O yüzden, hem E sınıfı ehliyet hem de takograf gerekiyor. Ayrıca, söför esnafları odasına kayıt olmak gerekiyor takogmetreye takılan kartı almak için.

Peki Bu Minibüslerin Takografsız Olanı Varmı ? Otobüs Geçmeyen.. Herhalde Hertürlü Yolcu Taşıdıgımız Ticaret Yaptıgımız İçin Takograf Olacaktır.

arkadaşımda sultanlardan var şehir içi servis yapıyoryanlış hatırlamıyorsamtakograf şart değil ama araç üzerindefabrika çıkışı takograf varsa kullanmak şart. öyle saçma birşeyler vardı.

yolcu sayısı 14'ü geçtimi o otobüstür ve takograf gerekir..yani 15+1 de otobüstür 17+1 de 18+1 de..

aynen ersinim 14+1 minübustür ve "B" sınıfı ehliyet yeterlidir..takografta gerekmez..

SRC Psikoteknik Falan İstiyor Degilmi ?

yolcu taşımada SRC belgesinin aracla farkı yok yolcu taşıyorsan ve bu belge gerekliyse kişi sayısına bakılmıyor..bildiğim kadarı ile SRC şu anda zorunlu değil ama zorunlu olacaktı..zorunlu oldugunda bu minübüsler içinde gerekli olacak..

turizmtasimacilik