Ağustos 04, 2021, 05:43:44 ös

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.


D4 Belgesinde Son Durum Nedir? Belge Veriliyor mu İptal Mi?

Başlatan turizmtasimacilik, Şubat 01, 2018, 12:16:49 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

D4 Belgesinde Son Durum Nedir? Belge Veriliyor mu İptal Mi? Sık sorulan sorular cevapları ;
D4 yetki belgeleri iptal mi edildi?Danıştay Onbeşinci Dairesince Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 13 üncü maddesinin birinci fıkrası (d) bendi ile yine aynı maddenin dördüncü fıkrasının (d) bendi (Esas No: 2013/2135 ve Karar No:2015:8833) iptal edilmişti.

Verilen karara bağlı olarak Ulaştırma Bakanlığı A1, A2 ve D4 yetki belgeleri için önce düşüm işlemi hariç tüm işlemleri durdurmuştu. Sonrasında ise UKOME ve İl Trafik Komisyonu Kararı gerektiren tüm iş ve işlemlerin durdurulması kararı aldı. Maddenin iptal edilmesini takiben "ifadelere göre" Ulaştırma Bakanlığı Danıştay'a itirazda bulunmuştur. Sürecin uzama durumu ve bu esnada yetki belgesi sahiplerinin belgelerinde kayıtlı taşıtların satılması, pert olması, v.s. durumlarda düşüm işleminin yapıldığı ve yapılan düşüm işlemiyle belgelerin kapasite altında kaldığı, yine yapılan düşüm neticesinde taşımacılık işlerinin aksadığı ve taşımacıların çalışmadığından maddi kayıp yaşadığından bahisle Bakanlık yeni bir düzenleme yapmıştır. Buna göre koltuk sayısı artışı olsun / olmasın mevcut aracının yerine yeni bir araç kaydettirmek isteyenler ilgili belediye başkanlığından, yapılacak taşımanın uygun görüldüğü ve mülki idare amirliğince (Valilik, Kaymakamlık) onaylandığını belirtir yazı ibraz ederek araçlarını yetki belgelerine kaydettirebileceklerdir.

Bakanlığın son talimatı sonrası araç ekleme ve yenileme işlemleri yapılmaya başlanmıştır. Ancak yeni belge (A1, A2, D4) verme işlemleri yapılmamaktadır. Öyle gözüküyor ki Danıştay'ın Bakanlık lehinde bir karar vermesi veya aksi durumda Bakanlığın mevzuat değiştirmesi halinde A1, A2 ve D4 yetki belgeleri verilecek ve bu biraz daha zaman alacaktır.

turizmtasimacilik

HAykut  :
Mustafa bey, Bakanlık daha önce verilen mahkeme kararına itiraz etti ve maalesef mahkeme sonucu beklemek zorunda.. Ancak bu esnada geçici bir çözüm üretmeliydi. Size tavsiyem belge almak istediğinizi fakat belge verilemediğini, çalışmak zorunda olduğunuzu belge olmadan cezai işlemlere maruz kaldığınızı belirtir dilekçe ile Bakanlığa müracaat etmenizdir. Ne kadar çok talep olursa o kadar hızlı çözüm üretirler. Hatta Bimer ve Cumhurbaşkanlığına yazmak gibi diğer seçenekleride kullanmalısınız. İyi çalışmalar.

turizmtasimacilik

Mustafa : 22.03.2016 tarihinde D4 yetki belgeleri kapandı. 3aydan beri otobusumuz çalışmıyor. o kadar hat alıp para bağladık bu işe yazıklar olsun.Bu kadar vurdumduymazlık olamaz ya.Daha ne kadar calisamayacagimiz belli değil.Benim zararını kim ödeyecek?Bu Allahın belası belgeler ne zaman açılacak?

turizmtasimacilik