Eylül 21, 2020, 08:51:54 öö

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Eşime Okul Servis İşi Kurayım Mı? Ne Dersiniz Tavsiye Edermisiniz?

Başlatan turizmtasimacilik, Şubat 02, 2018, 01:17:48 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

Eşime Okul Servis İşi Kurayım Mı? Ne Dersiniz Tavsiye Edermisiniz? Merhaba arkadaşlar, oturduğum 600 dairelik sitede çocuklar 1 km. mesafedeki 2 ayrı okula gidiyorlar. Eşim ev hanımı olduğundan hususi aracımızla kendi çocuklarımızı okula bırakırken bazen komşu çocuklarını da bırakıyordu. Zamanla bu sayı arttı ve tam 38 çocuğa çıktı. Mesafe çok yakın olduğundan ve okulların giriş saatleri de farklı olduğundan hızlı bir şekilde gel-git yaparak bu kadar öğrenciyi 1,5 yıl boyunca binek araçla çok zorlansa da başarıyla taşıdı. Ta ki geçen ay ihbar edilene kadar. Polis aracı 60 gün bağladı ve 1.950 TL ceza kesti. Böyle bir şeyi her an bekliyorduk fakat yine de ailemiz için büyük bir yıkım oldu. Ben 2000 tl maaş alıyorum ve 1.100 tl kira veriyorum şu an. Bu şekilde hayatımızı sürdürmemiz mümkün değil.

Nihayetinde krediyle yeni bir okul taşıtı alıp, güzergah belgesi, esnaf odası kaydı, vs. bu işi yasal yoldan yapmaya karar verdik. Yönetmeliklere göre veli çocuğunu istediği kişi veya şirkete taşıtabiliyor, okul aile birliklerinin hiç bir bağlayıcılığı yok. Nitekim bizim sitedeki tüm veliler bizimle anlaşmayı tercih eder. Çünkü normal bir okul servisinde asla olamayacak bir avantajları var. Anne diyelim işten geç gelecek, işi uzadı trafiğe takıldı vs. eşime telefon açıp "Çocuğum ben gelene kadar sizde kalabilir mi?" diye rica ediyor, çocuğu bizim evde annesi gelene kadar bizim çocuklarımızla birlikte güven içinde oynuyor, bazen yemeğini de yiyor. Bu bir veli için çok büyük bir artı değer değil midir?

Gelelim işin maliyet kısmına, 40 çocuk ayda yaklaşık 3600-4000 TL arası nakit sağlayacak. Mesafe çok kısa olduğundan yakıt maliyeti aylık toplam 600-700 tl'yi geçmez sanırım. Yani bu iş en az 3.000 TL net kar bırakacak. 1500 TL taksit ödesem 1500 TL. de bize kalsa rahat rahat geçiniriz artı yepyeni bir minibüsümüz olmuş olur.

Okul taşıtı olarak renault master tarzı büyük araç düşünmüyoruz, bayan şoföre biraz büyük gelir diye düşünüyorum. Renault trafic veya transporter tarzı bir araç binek araçla 38 kişiyi taşıdığını göz önüne alırsak rahat rahat yeter.

Sevgili arkadaşlarım siz ne tavsiye edersiniz, fikirlerime katılır mısınız? Bu konuda bilgisi olan veya olmayan herkesin önerileri benim için değerlidir. Çok teşekkür ederim.

turizmtasimacilik

aracın masrafını yalnızca yakıt gideri olarak düşünmeyin,tamir,bakım masrafları+ticari giderleriniz. vergiler,oda kayıtları,kasko,trafik sigortası,muhasebe parası,servislerde çalıştırılması gereken personelin nitelik durumu filan iyice hesaplanıp girilmesi gerekir,bunlar negatif yönleri.
müşteriniz hazır,güzergah kısa,iş tecrübeniz var bunlar da pozitif yönleri. ekmek yersiniz inşallah.

turizmtasimacilik

bence cok guzel olur senın yaptıgın hesaba gore 1500 net kalıyorsa taksıtten sonra.arabada herseyıyıle yanı vergisi kaskosu kaydı maydı 500 tutsa yıne sana 1000 kalır.kaldı kı 500 tutmz.malıyeye servıss tasımacılıgı dıye arabayı kaydettııyorsun bı fatura kocanı cıkar faturanı ayarlamalı kes karsılıgına da mazot faturası bakım faturası al ayda 25 lıra falan vergı ccıkar gozunu korkutmasın gır derım.ama arabayı almadan once musterılerınle on gorusmenı yap.sen ceza yedın dıye 20-30 musterı fire verme sonra.aradada bı kac gezı mezı işi bulursun tamam ıste hayırlısı olur ıns

turizmtasimacilik

Teşekkür ederim arkadaşlar, fire vereceğimizi zannetmiyorum hatta taşınacak öğrenci sayısını 50-60 kişiye çıkarmamız da mümkün. Geçen sen bir çok veliyi araç küçük olduğu için geri çevirmek durumunda kalmıştık.Aracımız bağlanınca veliler aramızda para toplayıp minibüse peşinat için size verelim diye teklifte bile bulundular fakat ben kabul etmedim. Sayı 50'e çıkarsa çok kazançlı olur gibime geliyor. Hayırlısı olur inşaallah. Bir gelişme olursa buradan yazarım.

turizmtasimacilik

Dostum Sana Hayırlı işler bol kazanclar sana önerim yasaları takıp et yolcu tasımacıgılıgında siğorta sorunu doğar gıbı gelıyor vergı ve benzeri olayları katama işin yakınlıgı başarılı olusu bınek araçlar kanıtlanmısbu arada sikayet vecezaya ıtraz et tabı odedıkten sonra velılerden alınacak dılekce ıle kazanma sansın cok gelelım dıger işe esin için kosgeb in kursu bulunmakata isgem olan yerde daha cok oluyor bayan oldugugu için cok avantajı var bukurs işi uzun diyorsan kaymakamlıkların vakıflarında iş detekleme ile ilgili bolumlerı var burdan yardım alabılırsın yardımcı olacagımız sormak ıstegın bırsey olursa bana ulas telefonla da destek verım saygılarımla

turizmtasimacilik

Çok teşekkür ederim üstadım. Cezaya itiraz ettik bakalım nasıl sonuçlanacak. Kosgeb'in geliştirme kurslarını yakından takip ediyorum, bir iş fikri olup da kendi işini kurmak isteyen işsizler için büyük fırsat aslında. Bir çok insanın haberi bile yoktur bu fırsattan. İlgin için tekrar teşekkür ederim, sizin gibi samimi insanlar insana moral veriyor.

turizmtasimacilik

Aleykümselam kardeşim. Okul servisleri genelde uzun mesafe olduğundan ve en önemlisi trafik sorunu yüzünden sadece 1 sefer öğrenci alabiliyorlar. Burada durum farklı, trafiğe bile çıkmayacak ki servis. Güzergah 1 km.ve havaalanı gibi geniş bir yol. Toplu taşıma, minibüs, dolmuş vs. olmadığı bir güzergah. Minibüsle 4-5 sefer çok rahat yapılabilir. 3 sefer bile yapsa yeter de artar, maksat geçimi temin etmek daha fazlasına gerek yok.

Basit usül vergilendirmede vergi fatura işleri de kolay, ayda 1 kere fatura kesiyorsunuz. Esnaf odası kaydı zorunlu, onun da yıllık bir aidatı var sadece başka bir zorluğu yok. Allah nasip ederse olur bu iş, olmadı battı balık yan gider :))

turizmtasimacilik

bildigim bir konu degil ancak duydugum kadarı ile sizin bahsettiginiz veli istedigi ervis ile okula gönderebilir sistemi eskidendi şimdi servis şirketi kurmak ve ihaleye girme zorunlulugu var aksi taktirde okul ve okulun resmi servisi size farklı servis yapma imkanı vermez ,nacizane düşüncem bence iyi araştırın

turizmtasimacilik

MEB okul servis araçları yönetmeliği'ne göre veliler istedikleri şirket veya şahısla sözleşme imzalayabiliyor. Eskiden okul aile birlikleri ihale usulü şirketlere veriyordu. 2008 yılında çıkarılan yönetmelikle okul aile birlikleri aradan çıkartılarak servis seçimi tamamen velilere bırakıldı. Şahsa ait aracın okul servis araçları yönetmeliğine uygun olması ve belediyeden güzergah izin belgesi alması yeterli.

turizmtasimacilik