Temmuz 31, 2021, 10:23:54 ös

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.


Servisçiler Yönetmelik'te uzun geçiş süreci talep ediyor

Başlatan turizmtasimacilik, Şubat 19, 2018, 09:06:37 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

Servisçiler Yönetmelik'te uzun geçiş süreci talep ediyor okul öğrenci servislerinin en çok karşılaştıkları sorunlar talepler
-İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği Başkanı Ahmet Karakış: Yönetmelik ağır şartlar içeriyor, daha uzun geçiş süresi istiyoruz.

Her öğrencinin güvenli şekilde taşınmasının kendilerinin de öncelikli konusu olduğunu belirten Başkan Karakış, "Yaşanan ihmaller bizleri de üzüyor. Ancak mevcut okul servis araçlarının Yönetmelikteki yer alan güvenlik donanımlarına uyumlu hale getirilmesi çok kolay değil, verimli sonuçlar da getirmeyebilir. Biz bunu Bakanlık yetkililerine ifade ettik. Ayrıca bizim hesaplamalarımıza göre her araç başına 7-10 bin TL arasında bir maliyet yükü de getiriyor. Bu donanımların yapılabilmesi için tanınan süre de yeterli değil. Biz bu sürenin en az beş yıl olmasını istiyoruz" dedi.

2017 yordu ve çok üzdü
2017 yılında birçok olumsuzluğun peş peşe yaşandığına dikkat çeken Başkan Karakış, "Her dönem servis araçları ile ilgili haberler yapılır, servisler gündem olurdu, ama 2017'de inanılmaz olumsuz bir hava oluştu. Önce İzmir'de bir evladımızın servis aracında yaşamını yitirmesi, Ümraniye'de okul önünde yaşanan olaylar, servis şoförlerine yönelik çıkan haberler bitmek bilmedi. Hala da devam ediyor. Bu kadar çok olumsuzluğun bir anda yaşandığı bir süreci hatırlamıyoruz. Üstelik bu olumsuzluklar servisçilerin daha iyi çalışma koşullarına sahip olmasını istediğimiz, hak arayışı yaptığımız bir dönemde oldu. Bu kadar olumsuzluk içinde biz maalesef hakkımızı alma noktasında olamadık. Tüm sektör bu süreçte çok yoruldu ve büyük moral kaybı yaşadı. İstanbul'da 17 bin servis, Türkiye genelinde 100 bin dolayında okul servis aracı var. Yaşanan olaylar iş kaybı da getirdi. 'Ben getirip, götürüyorum. Bu kadar olumsuz şey duyduktan sonra servise vermek istemiyorum'diyen veli çok oldu. Bütün sektörün bu işin içine katılması çok üzücü. Biz orada kendimizi anlatamadık, eksik kaldık. Bizim söylemlerimiz medyada çok yer bulmadı. Umarız bu olumsuzluklar bir daha yaşanmaz" dedi.

Yönetmelik'te ağır şartlar
Geçen yıl yayınlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği'ne yönelik bir çalışma yaptıklarını ve düzeltilmesi gereken noktalarda ilgili talepleri masaya yatırdıklarını belirten Karakış, "Yönetmeliğin sahada uygulanması çok kolay olmayan şartları var. Bu şartlarla ilgili İzmir, Ankara, Bursa gibi büyük illerdeki ticaret ve esnaf odasında yer alan arkadaşlarımızla görüşerek, hep birlikte Bakanlığa gidip, endişelerimizi ve sıkıntılarımızı anlatmamız gerekiyor. Çözümü hep beraber bulmamız lazım" dedi.

Donanımlar için geçiş dönemi
Yönetmeliğe yönelik ilk taleplerinin, geçiş süreci tanınması olacağını belirten Ahmet Karakış, "Yönetmelikte tanınan süre kesinlikle yeterli değil. Bunun pratikte sahaya yansıyabileceğine inanmıyoruz. Üç noktalı emniyet kemeri, sensor, kamera, renkli cam konusu var. Camlardaki filmler sökülebilir onda bir sorun yok. Ama fabrika çıkışlı renkli camların dönüşümünde çok ciddi bir maliyet söz konusu. Bu şartlara uyum çok ciddi bir zamanı gerektiriyor. Bizim yaptığımız çalışmalarda 7-10 bin TL arası bir maliyet ifade ediliyor. Biz, bunları sonradan bir araca yapmanın sağlıklı olmayacağını savunuyoruz. Ne kadar güvenlik sağlayacak henüz belirsiz. Yeni üretilecek araçlarda bu donanımların olmasını biz de istiyoruz. Üreticiler, yeni araçları bize satışa bu şekilde sunsunlar. Bakanlığa bu talebimizi sunduk ancak kabul görmedi. Mevcut araçlara da bu sistemlerin zorunlu olmasından vazgeçilmeyecekse en az 5 yıllık bir geçiş süreci talebi ediyoruz. Hem bu dönüşüm sağlıklı bir şekilde yapılmış olur. Hem de maliyetler biraz daha düşer. Yeni araçları da alırken bu donanımlarla alırız. Ayrıca Belediye ile yaptığımız görüşmelerde kamera sistemlerinin ücretsiz takılması konusu gündeme gelmişti. Alınan Taşıt Kartı paralarının bu şekilde bir hizmete dönüşmesi yaklaşımı vardı. Bu imkan kullanılabilir. Bu donanımların getirdiği maliyetlere yönelik, hibe kredisi konusunda talebimizi tekrar dile getireceğiz" dedi.

Yönetmelik Zümre Toplantısı
"Yönetmelikte değişiklik talebimizi Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri,'bu dört bakanlığın bir araya gelerek hazırladığı bir Yönetmelik. Tek başımıza karar veremeyiz. Yine dört bakanlığın bir araya gelip karar vermesi gerekiyor' şeklinde karşılıyor. Biz de İTO'da bir zümre toplantısı gerçekleştirip dört bakanlık yetkililerinin bizimle buluşmalarını sağlayarak, taleplerimizi anlatabiliriz. Biz güvenlik donanımlarının karşısında olmadığımızı, ancak bunun bir geçiş süreci zarfında yapılmasını talep edeceğiz. Ayrıca sensorun dışında da güvenlik donanımları var. Bize sorulabilirdi. Bazı firmaların uyguladığı en arkada akıllı telefonla okunan bir barkod uygulamasıvar. Burada asıl amaç sürücü ve yardımcı personelin arabanın içini kontrol etmesi,budaha sağlıklı bir sistem. Sürücü arabanın en sonuna gidip okutursa zaten sorun çözülür veya en son çocuk indikten sonra araç kapısı kapanmaz. Sensör çok sık arızalanabilir, sensör çok sağlıklı değil. Sensörden daha sağlıklı çözümlerin üretilebileceğine inanıyoruz. Kamera içinde 30 günlük kayıt süresi çok uzun. Bu düşürülebilir" dedi.

Sürücü ve hostes şartları çok ağır
Teknik uygulamaların dışında sürücü ve hosteslerle ilgili çok ağır şartların bulunduğunu belirten Ahmet Karakış, "Hosteslerle ilgili tekrar 22 yaş ve lise mezunu mecburiyeti getirildi. 22 yaş ve lise mezunu bir insanı 500 veya 600 lira gibi bir ücretle partime çalıştıramazsınız. Böyle olunca çalışan farklı, sistemde gözüken farklı oluyor. İlkokul mezunu yapsa ne olur? Yapamaz mı, ne özelliği var ki bu işin? Milletvekili yaşını 18'e düşürüyoruz ama hosteslik yapamaz diyoruz. Bununla ilgili davamızı açtık. Kovuşturma esnasında, suç kesinleşmemişse mahkeme sonucu belli olmamışsa bile şoförü çalıştıramazsınız diyor. Taciz ve yüz kızartıcı suçlarla ilgili kabul edilebilir, tamam. Ama bunun dışında o kadar madde var ki? Bir de biz, bunu nasıl tespit edeceğiz; böyle bir sistem yok ki. Ben sabıka kaydını görebiliyorum ama bir davası var mı yok mu, nasıl sorgulayacağım? Belki bu sistemi belediye görebilsin... Gördüğünde yol belgesi vermesin şeklinde olabilir.Bu ağır şartların kesinlikle düzeltilmesi lazım. Kamuoyu beklentisi oluşunca, aceleye getirilen Yönetmelik bu haliyle uygulanabilir değil" dedi.

Tahdit istedik tahsis geldi
2017'de servisçinin ekonomik olarak da büyük sıkıntılar yaşadığını belirten İSTAB Başkanı Ahmet Karakış, "Servisçinin 2017 yılını kazançlı geçirdiğini söyleyemeyiz. 2018 yılından büyük bir beklentimiz yok. Çok ağır maliyetlerle mücadele ediyor servisçi. Bazı arkadaşlarımız 'piyasada araç sayısı azaldı, araba bulamıyoruz, yatırım yapmak zorunda kalıyoruz'diyor. Biz, hep birlikte esnaf da, firma da sektöre girişin sınırlanmasını istedik.Gerçekten bu işi yapanlar sektörde yer alsın istedik.Tahdit talep ettik ama tahsis geldi. Sektöre giriş sınırlanınca, 40 bin TL bedel verme zorunluluğu olunca fiyatlarda yukarıya çıkmaya başladı. İnsanlar zor araç buldukları için teklif verirken daha çok dikkat etmeye başladılar. Ben her teklife araç bulurum algısı kalktı. Araç sayısı azalınca firmalar özmal yatırımına yöneldiler. Bu bir süre böyle devam edecek. Tedarikçi girişi çok kolay olmayacak, kolay da olmamalı zaten. Biz neyi savunduğumuza karar vereceğiz. Bir kere çelişkiye düşmeyeceğiz. Biz plaka tahdidini savunduk, hala savunuyoruz...Diğer illerdeki gibi İstanbul'da da plaka tahdidinin bir gün olacağına inanıyoruz. Bu yoldan artık dönüş yok. Bu sektöründe artık para kazanabilir olması gerekiyor. İşte en yakınımızda Kocaeli örneği var.İstanbul'a göre rakamları yüzde 30 daha iyi. Tedarikçi sorunu 2020'ye kadar devam eder, ama ben 2020'ye kadar tahdidin olacağına inanıyorum. Burada İBB'nin belgelendirme sürecinde ilk 50 özmal araçtan sonra ücret alınması konusu var. Biz bu düzenlemeye yönelik de dava açtık. Ben bu mahkemeyi kazanacağımıza ve bu ücretlerin iade olacağına inanıyorum" dedi.

Usul ve Esaslar sıkıntısı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ocak ayı sonunda çıkarılan Okul Servis Araçlarının Çalıştırılmasın yönelik usul ve esaslar düzenlemesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Ahmet Karakış, " Bu düzenleme sektörü ciddi anlamda sıkıntıya sokacak. Daha önce okul önlerinde yaşanan olumsuzluklar tekrar olabilir. İhale sistemi 2000'li yıllarda da uygulandı ancak sorular yaşandı. Amaç kaliteyi daha üst noktalara çekmek olmalı. Açık teklif usulü ihale yapmak yanlış yöntemdir. Hizmet kalitesini ve güvenli firmaları öne çıkaracak sistem uygulanmalı. Bununla ilgili endişelerimizi kamuya da ifade ettik. Düzenlemenin iptaline yönelikte dava açmayı planlıyoruz" dedi.

Büyük belirsizlik
İSTAB Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Başda, 10 yıllık yetki belgesine yönelik herkesin bir belirsizlik yaşadığına dikkat çekti: "Ben 3 taşıt kartı aldım. Taşıt kartlarımın süre bitiş tarihi 2027. Şirkete aldığım yetki belgesinin süresi ise 2026. Şimdi burada bir tezatlık var. Yetki belgesinin süresi 2026'da dolduğuna göre taşıt kartı süresi de 2026'da otomatik olarak bitecek. 10 yıl sonra ne olacak? Herkesin kafasındaki soru ve belirsizlik bu. Eşler arası devirde 3 bin lira ücret alınıyordu şimdi 2 bin TL'ye düştü. Ama bunun olmaması lazım. Bunların düzeltilmesi ve 10 yıl sonraki belirsizliğe yönelik bir çözüm üretmek gerekiyor" dedi.

Kamu müdahale etmemeli
Tek tip sözleşme ile ilgili olarak tedarikçilerle şirketlerin sözleşme yapma özgürlüğüne müdahale edilmemesi gerektiğini savunduklarını belirten Aziz Baş, "Biz tek tip sözleşme konusunda da dava açtık. İki taraf arasındaki sözleşme özgürlüğüne kamu müdahale etmesin. Tek tip sözleşmede belediyenin taraf olup sözleşme hazırlamasını çok doğru bulmuyoruz. Sözleşmenin amacını konuşabilirsiniz, ama sözleşme örneği ayrı bir şey sözleşme ayrı bir şey. Türk Ticaret Kanunu'nda zaten sözleşme serbestliği var. Ödeme tarihi ödeme şartları sabit olmalı iş bırakma ile ilgili şartlar sabit olmalı. Suiistimal eden firmalar var tabii ki. O firmaları esnafın seçip çalışmaması lazım, esnaf seçici olduğu takdirde yapamazlar. Esnafla şirketler, bazı sorunları beraber çözmeli. Artık esnaf şirketsiz, şirket esnafsız mümkün değildir" dedi.

Bunlar esnafın daha iyi günleri...

turizmtasimacilik

Cevat Kurt Herhalde dilin sürtmüş başkan sadece İstanbulda var 100 bin servis aracı her ilden plaka var burası yol geçen hanı önce bu haksızlığı düzeltsinler vergiyi biz veriyoruz sağolsun hamza öztürk sayesinde istanbul her tür araç servis çeker oldu kamyon kamyonet at arabası bile servis taşıyacak hale geldi bir şey yapılacak sa önce bu pislik temizlemeli diğer kazıklara biz alışkınız beş sene süren uygun öyle olması gerekir ama hayatî önem korsan taşımacılık

turizmtasimacilik

Abdul Selam Başbaydar 17000 okul taşıtı servis aracı mevcut diyor. Personel servislerin rakamından bahsetmiyor.

turizmtasimacilik

Orhan Kan Şu zümre toplantısı ne zaman tarihi bilen varmı bende o toplantıya katılıp mutlaka bir kaç kelime etmeliyim istab başkanına ito başkanına ibb başkanına ve su dört bakana yani bunların hepsimi sağır bu kadar çok sorunları varken servisçilerin sensör Saçmalığıda nedir ya önce bizleri bir dinleyin sonra hüküm verin bir kaç firma öyle istiyor veya böyle istiyor diye karar alınmaz bizlerede bir söz hakkı verin bakalım tüm servisçi dostlara hayırlı geceler

turizmtasimacilik

Cuma TekinGrup Yöneticisi 11 şubat İsarod seçimlerinde esnafımız 10 yıllık kiralık kart modelini,tektip sözleşmeyi,Laa plaka serisini kabul ettikten sonra, okul servis açlarının çalıştırılmasına yönelik usul ve esaslara göre İstab'ın açıklaması isabetli olmuş.
Herkes hak ettiği gibi yaşar.

turizmtasimacilik

Harun Arslan İstap İTO ile toplantı yapalım iştişare yapalım diyor YAHU BEN Mİ ANLATAMIYORUM SİZMİ ANLAMIYORSUNUZ İTO SERVİS BÖLÜMÜ 22 Cİ BÖLÜM. VE 22 BÖLÜMÜN BAŞKANLARI BEŞ BÜYÜK FİRMA SAHİPLERİ DİRRRRRRRR

turizmtasimacilik

Abdul Selam Başbaydar Bayram değil seyran değil istab ne zamandan beri servisçiyi düşünmeye başlamış.
Halit AtılganGrup Yöneticisi İsarod yönetimi bu konuyu çözer merak etmeyin.Manşetten duyururlar.
Cuma TekinGrup Yöneticisi İsarod yönetimi bugüne kadar bir kere istab'a karşı tek bir kelime edememiştir. Akşam yemeği manşette düşer Emin'im😀
Ercan Demiral Yav bussuru yabanci pilakar var bu firmalarin varya belediyenin burokratlarininda bize soz veripte yalan soyleyeninde evlerinin ocaklarini baslarina yokilir insallah yeter artik yav yeter biz istanbul serviscileri olarak insan gibi yasamak istiyoruz evimize dogru durust ekmek goturmek istiyoruz yeter artik yeter.
Ercan Demiral Ancak serviscinin sirtina binsinler yterinlanbe yetrin bu 11 subatta bile hile yaptilar onu yaptilar bunu yaptilar ellem kulem yaptilar gene esnaf kazanmasin diye birsuru dolaplar dondu vede eski calismayan yonetim vede firmalarin adami gene hamza by geldi burdan hamzayada soruyorum ne yapmis esnafa bunlar hep butun laflari bos yeter artik be yeter lan sizlerde vicdan yok yok yukardaki rabinanelmim buyuktur bu mazlumlarin ahi yerde kaliyayacak

Ercan Demiral Surda su verilen ici bos tenekeyi bile lLAA PLAKALARDAN BAHSEDIYORUM Halit Yılmaz baskanimiz almisdi bunu servisciler bunuda biliyor

turizmtasimacilik