Haziran 16, 2019, 09:53:11 ös

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Servis İşine Girmek Karlı Mantıklımı? Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Başlatan turizmtasimacilik, Mart 09, 2019, 03:13:10 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

Servis İşine Girmek Karlı Mantıklımı? Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Arkadaşlar,
yaklaşık 70-80 bin tlye servis arabası alıp işletmeyi düşünüyorum. Ek gelir olarak.
Çevremde yapan birkaç kişi var. yaklaşık 20-30 bin gibi nakit verip gerisini krediyle alıyorlar.şoför tutuyorlar.1.000 - 1.200 tl gibi şoföre maaş veriyorlar.
sabah-akşam tek servislerden 4.000 - 5.000 tl gibi para alıyorlar. çift servise çıkarlarsa ortalama 2.000 tl gibi ekstradan daha alıyorlar.yani ortalama en kötü ayda 5.000 - 6.000 tl gelir elde ediliyor. şoför ve yakıt gideri : 2.500 tl. arabanın ortalama taksiti : 1.500 tl.
ayda 1.000 - 2.000 tl arası kalıyor. 2 sene sonra arabanın ikinci eli direk karın oluyor. Bu senaryo orta halli hesap.
en kötüsü araba kendini ödüyor. iki sene sonra borcu bitince direk arabanın satışı sana kar kalıyor.

Bu işle uğraşanlar var mı ?. İstesem arabayı bugün alırım. Ama güvenilir şoför ve servis acentası bulmak mesele. Genelde milletin parasını ödemede zorluk çıkarıyorlarmış. Tabi hepsi için geçerli değil bu.

Kısacası turizim ve serviscilik işiyle uğraşan renkdaşlardan fikir almam lazım.

Bu arada almayı düşündüğüm araç citroen. sıfırı 80.000 TL Turizim+okul paketli.

1-2 yaşında olanları 60-70 bin arası.

saygılar.

turizmtasimacilik

Renkdas yaptigin hesapta bir tuhaflik var sanki.

Sifir araba 80.000 TL demissin, aylik taksiti 1500 TL demissin. 1500 x 24 = 36.000 TL. Yaklasik 30.000 TL´lik kredi demektir bu. Yani 50bini pesinat olmali. Iki sene sonra 80binlik arabanin degeri kabaca 60bine düsüyor desek, iki sene sonra araba sana kar kalmiyor. Sadece amorti ediyor.

Ayrica algisi vergisi sigortasi... Bunlari da hesaba katmak gerek.

turizmtasimacilik

36 aymış taksidi. senin mesajdan sonra telefon açtım

sonuçta araba kendini ödüyor. aylık da en kötü 1.000-2.000 bırakıyor.

turizmtasimacilik

hocam ayda 1-2bin lira icin 80bin riske edilir mi?
önemli konu burası aslında

bir de çok batan oluyor
alıyorlar ödeyemiyorlar
benzin pahalanıyor
kaza riski büyük
vs vs

çok da gözüktüğü kadar kolay bir iş olmasa gerek diye düşünüyorum

turizmtasimacilik

valla borsada büyük kaybettim. o yüzden bu daha mantıklı geldi bana. kaza v.s. riskleri için kasko var.
araban hem kendini ödeyecek hemde kenara para kalacak.kredisini kendi ödüyor. kredisi bitince 2.el değeri direk sana kar kalıyor.

turizmtasimacilik

bankacıların dediğine göre en çok batak veren kişiler bilmediği sektöre giriş yapan kişilermiş. bence dikkatli olmak lazım.

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın