Haziran 16, 2019, 11:49:33 öö

Haberler:

Forum bilgilendirme sayfasına hoşgeldiniz. Aşağıdaki konular başlıklar altında aradığınız yanıtları bulabilir sizde sorularınızı sorabilir veya herhangi bir konuda cevap yazabilir deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.


Kış Aylarında Güvenli Sürüş için Püf Noktalar

Başlatan turizmtasimacilik, Şubat 02, 2018, 03:44:49 ös

« önceki - sonraki »

turizmtasimacilik

Kış Aylarında Güvenli Sürüş için Püf Noktalar Araba kullanırken güvenli sürüş tekniklerine her zaman dikkat edilmesi gerekir. Kış aylarında ise bu konuya daha fazla önem verilmelidir. Çünkü yağışlı ve karlı hava, kaygan ve buzlu yollar araç hakimiyetinin sağlanmasını zorlaştırır. Dolayısıyla kış ayları için özellikle önlem alınması gerekir. Bu önlemlerin en başında aracınızı kış şartlarına hazırlamanız gelir. Kış hazırlığında neler yapılması gerektiğini görmek için "8 Adımda Aracınızı Kışa Hazırlayın!" yazımızı inceleyin. Güvenli sürüşte mutlaka unutulmaması gereken bir konu da kış lastiklerinin kullanılmasıdır. Kış lastiği seçimi ile ilgili "Kış Lastiği Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?" yazımızdan destek alabilirsiniz.

Aracınızın kış hazırlıklarını tamamladıktan sonra güvenli bir yolculuk için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktalara önem vererek trafikteki herkes için riski önlersiniz.
Normal hava şartlarında gösterilen dikkatin daha fazlası gösterilmeli ve öndeki araçla aradaki takip mesafesinin mümkün olduğunca çok bırakılması gerekmektedir.

Kışın Güvenli Sürüşte 3 Önemli Nokta

Yüksek hızda ilerlenmemeli, mutlaka fren mesafesi bırakılmalıdır. Önünüzdeki araç aniden durduğunda oluşabilecek riskleri düşünmeniz gerekir. Bu durumda kış lastikleri de büyük önem taşır. Kış lastikleri sayesinde aracın önünde kar birikir ve fren mesafesi kısalır. Ani kalkışlardan ve frenlemelerden uzak durulması gerekir. Bu durum tekerleklerin kilitlenerek kaymasına neden olabilir.

Virajlarda oldukça dikkat edilmesi gerekir. Virajlarda aracın kontrolünü kaybetmek daha kolaydır. Bu yüzden direksiyonu sabit bir şekilde tutarak, hızınızı da sabitleyerek yavaş bir şekilde aracınızı kullanmalısınız.

Ön ve arka tekerleklerde hakimiyetinizi kaybetmeniz durumunda yapmanız gerekenler vardır. Ön tekerleklerin yola tekrar tutunmasını sağlamak için hızınızı azalmanız gerekir. İstediğiniz duruma gelmiyorsa yavaşça frene de basabilirsiniz. Arka tekerleklerde ise ön çekiçli araçlar için hızın biraz arttırılması gerekirken, arkadan çekiçli araçlarda bunun tam tersi yapılmalı yani hız azaltılmalıdır. Fren yapıldığında arka tekerleklerin dengesini kaybedebileceği unutulmamalı, dolayısıyla fren yapmaktan kaçınılmalıdır.
Kış ayları yaklaşırken güvenli sürüş için önlemlerinizi almayı ve dikkatli olmayı unutmayın. Olası hasar durumunda masraflarınızın güvence altında olması için ise kasko sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun kasko bedeline Sigortam.net'ten araba sigortası sorgulaması yaparak kolayca ulaşın. Dilerseniz numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, kaskonuzu 7/24 telefon üzerinden satın alın.

Hızlı Yanıt

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
Resimde gördüğünüz harfleri giriniz
Harfleri dinle / Farklı bir resim göster

Resimde gördüğünüz harfleri giriniz:

kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın