Nitelikler yönetmeliğine ‘gastronomi’ ve ‘kamping’ ayarı

 • İlan / İçerik Numarası : # 3629 3 kez görüntülendi.
  • Türkiye
 • Fiyat / Ücret / Maaş : İlanı verenle iletişime geç

Nitelikler yönetmeliğine ‘gastronomi’ ve ‘kamping’ ayarı.

Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelikte, gastronomi turizmi ve kamping alanlarıyla ilgili değişiklik yapıldı.

Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, gastronomi turizmi ile kamping alanlarıyla ilgili bazı değişiklikleri öngörüyor.

Gastronomi tesisleri yoğun turizm yapılan yerlerde olacak

Buna göre, Bakanlık tarafından belirlenen kriterlere uygun olarak yapılan tesisler, kriterleri karşılama durumuna göre denetime alınacak veya reddedilecek. Aynı yönetmeliğin 26. maddesinin ikinci fıkrasının a) bendine eklenen bir ek maddeyle, söz konusu tesislerin ‘yoğun turizm faaliyetlerinin yapıldığını bölgelerde yer alması’ zorunluluğu getirildi.

Kamping alanlarına bakım, onarım ve kışlama alanı

Aynı yönetmeliğin kamping alanlarının niteliklerini belirleyen 36’ncı maddesinde de değişiklik yapıldı. 36’ncı maddenin birinci fıkrasına eklenen e) bendi ile kamping alanlarına motokaravanlar için bakım, onarım ve kışlama alanları zorunluluğu getirildi.

Konaklama amaçlı mesire alanlarının tamamı bungalovlardan oluşabilecek

Aynı maddeye eklenen ikinci fıkra ve alt bentlerle, konaklama amaçlı mesire alanlarına ilişkin de düzenlemeler getirildi. İkinci fıkraya eklenen a) bendi ile buralardaki konaklama ünitelerinin tamamının bungalov evler şeklinde düzenlenebileceği belirtilirken, b) bendi ile bungalovların yanına çadır, çadır-araba, karavan veya motokaravan alanı yapılması durumunda, toplam bungalov sayısı, 30 ünite ile toplam kampçı sayısınının yüzde 30’unu geçmeyecek şekilde sınırlandırıldı.

Yönetmelikte kamping alanları ile ilgili değişiklikler şöyle:

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 36’ncı maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Kampingler ve konaklama amaçlı mesire yerleri

MADDE 36- (1) Kampingler; deniz, göl, dağ gibi doğal güzelliği olan yerlerde kurulan ve genellikle müşterilerin kendi imkanlarıyla geceleme, yeme-içme, dinlenme, eğlence ve spor ihtiyaçlarını karşıladıkları en az on ünitelik tesislerdir. Kampinglerde aşağıdaki nitelikler aranır:

a) Kamping alanı; kamping iç ve dış güvenliklerini sağlayan çit, duvar, yeşillik gibi düzenlemeler ile çevreden tecrit edilerek aydınlatılır. Kampingde yer alan her türlü yapı, doğayla uyumlu hafif yapı malzemesinden ve tek katlı olarak inşa edilir. Kamping alanı drene edilerek ağaçlandırılır. Boş alanlar çimlendirilir. Geceleme birimlerini rahatsız etmeyecek şekilde okuma, dinlenme, spor, eğlence, yeme-içme gibi amaçlar için gerekli düzenlemeler yapılır. Araç yolları, arazi ve iklim şartlarına uygun olarak toz kaldırmayacak şekilde düzenlenir.

b) Kampinglerde; kampçı ünitesi başına hesaplanacak alan seksen metrekaredir. Kampçı ünitesi; çadır, çadır-araba, karavan, motokaravan veya bungalovdan oluşabilir. Bungalovlar dahil her ünite üçer kişiliktir. Bungalov ünite sayısı, toplam kampçı ünitesi sayısının yüzde yirmisini aşamaz ve bu ünitelerde mutfak düzenlemesi yapılamaz. Bungalov üniteleri taban alanı yirmi metrekareyi geçemez.

c) Girişte otopark, resepsiyon, emanet ve telefon hizmeti verilen düzenlemeler yapılır, ç) Müşterek kullanım tesisleri ile konaklamaya ayrılan alanın zemini kullanım amacına uygun biçimde düzenlenir. Bu tesislerde;

1) Her on kampçı ünitesi için en az bir kadın ve bir erkek tuvaleti, duş ve lavabo ile lavaboların yanında priz,

2) Her on kampçı ünitesi için en az bir adet çamaşır yıkama makinesi ve ütüleme yeri,

3) Her beş kampçı ünitesi için birer adet yemek hazırlama, pişirme, bulaşık yıkama mahalli ile kilitli soğutucu dolaplar bulunan üstü kapalı bir mahal, bulunur.

d) Kampçılara aşağıdaki hizmetler sağlanır:

1) Satış ünitesi.

2) Karavanların tuvalet ve atık su tanklarının boşaltılacağı uygun mahaller.

3) Kampçı ünitelerine elektrik hizmeti.

4) Kampçılara sıcak-soğuk kullanma suyu ve sağlıklı içme suyu hizmeti.

e) Kampinglerde, yerli ve yabancılara ait karavan veya motokaravanlann bakım, onarım ve kışlaması için gerekli düzenlemeler yapılabilir.

(2) Konaklama amaçlı mesire yerleri; orman rejimine tabi olan, konaklamak mesire yeri olarak tahsisli kamu taşınmazı üzerinde yer alan ve aşağıdaki bentlerde belirtilen istisnalar haricinde birinci fıkrada belirtilen diğer nitelikleri sağlayan tesislerdir:

a) Konaklama ünitelerinin tamamı bungalov şeklinde düzenlenebilir, ancak bu durumda bungalov ünitelerinin sayısı otuzu geçemez.

b) Konaklama ünitelerinin, bungalovların yanı sıra çadır, çadır-araba, karavan veya motokaravandan oluşması durumunda, bungalov ünite sayısı, en fazla otuz olmak kaydıyla toplam kampçı ünitesi sayısının yüzde yirmisini geçemez.

c) Konaklama ünitelerinin tamamının bungalovlardan oluşması ve tesis bünyesinde 14 üncü maddenin beşinci fıkrasının (f), (ğ) ya da (bb) bentlerinde belirtilen yeme-içme ünitesi veya ünitelerinin düzenlenmesi halinde, birinci fıkranın (ç) bendinin (3) numaralı alt bendinde sayılan mahaller aranmaz."

Yayın tarihi: Nisan 11, 2020 Yayınlayan / Yazan : Güncel En Son Yeni Haberler

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Güncel En Son Yeni Haberler
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar, Kampanyalar

  • Türk Hava Yolları’nın uçuşları sıfırlandı

   Türk Hava Yolları’nın uçuşları sıfırlandı

   Son Dakika Haberler İlan / kayıt numarası : # 3628 6kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Türk Hava Yolları’nın uçuşları sıfırlandı. Dış hatların tamamını durduran, iç hatlarda ise sadece 14 büyükşehire uçan THY, aldığı son kararla bu uçuşları da durdurdu. Koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla 30 büyükşehire ve Zonguldak’a girişlerin...

  • Doğuş Grubu'ndan 'bağış' açıklaması

   Doğuş Grubu'ndan 'bağış' açıklaması

   Son Dakika Haberler İlan / kayıt numarası : # 3627 5kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Doğuş Grubu'ndan 'bağış' açıklaması, Doğuş Grubu, Erdoğan'ın başlattığı bağış kampanyasına 15 milyon lia bağışldığını açıkladı. Doğuş Grubu tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanının başlattığı Milli Dayanışma Kampanyasına 15 milyon lira bağış y...

  • Mete Vardar: Sorunlarımızı Turizm Bakanlığı çözsün!

   Mete Vardar: Sorunlarımızı Turizm Bakanlığı çözsün!

   Güncel Haberler İlan / kayıt numarası : # 3626 2kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Mete Vardar: Sorunlarımızı Turizm Bakanlığı çözsün! Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, koronavirüs salgınını sektöre etkileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Acentelerin en büyük sorunu iptaller ve iadeler konusunda yaşadığını belirten...