Bağlıkaya’dan Bakan Ersoy’a ‘sezon açılışı’ yanıtı

 • İlan / İçerik Numarası : # 3623 5 kez görüntülendi.
  • Türkiye
 • Fiyat / Ücret / Maaş : İlanı verenle iletişime geç

Bağlıkaya’dan Bakan Ersoy’a ‘sezon açılışı’ yanıtı

Geçtiğimiz gnlede katıldığı bir TV programında sezonun 1 Haziran’da açılmasını beklediklerini belirten belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, TÜRSB Başkanı Firuz Bağlıkaya’dan yanıt geldi.

Cumartesi günü TRT Haber’e konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronavirüs salgını nedeniyle turizm sezonunun 1 Haziran gibi açılmasını beklediklerini açıklamıştır. Bakan Ersoy, ilk olarak iç pazarın açılacağını, daha sonra ise Güney Asya, Rusya, Doğu Avrupa Orta Avrupa’nın açılacağını belirtmişti.

''Turizm sezonu borsa gibi bir gonk sesiyle açılmıyor''

Bakan Ersoy’un açıklamalarına TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’dan yanıt geldi. Haber Global TV’ye konuşan Firuz Bağlıkaya, ‘Bakan Ersoy’un turizm sezonunun haziran ayında başlayacağına ilişkin açıklaması ne anlama geliyor?’ şeklindeki bir soruya, “Turizm sezonu düğmeyle açılıp kapanan bir olgu değil. Borsa gibi bir gonk ile de açılmıyor. Turizmin kendi dinamikleri var. Bu nedenle 2020 sezonunun ne zaman açılacağı konusunda tahmin yapabiliriz, fal bakabiliriz, niyetimizi ifade edebiliriz, ama buna biz karar veremeyiz.’’ diye yanıt verdi.

Turizm sektörünün birinin ‘açıl’ demesiyle açılıp, ‘kapan’ demsiyle kapanmadığını ifade ede Firuz Bağlıkaya, sektörde sezonun ne zaman açılıp kapanacağını arz ve talebin belirlediğini kaydetti.

''Hayat normale döndüğünde turizmi acenteler ve tur operatörleri canlandırabilir''

Koronavirüs sonrası hayat normale döndüğünde turizmi canlandıracak olan öncü kuvvetlerin acenteler ve tur operatörleri olduğuna dikkat çeken TÜRSAB Başkanı, bu nedenle acentelere ve tur operatörlerine ciddi ve etkili destekler verilmesi gerektiğini savundu. Bağlıkaya, ‘’Sezonu başlatacak olan insanları evlerinden çıkartıp Türkiye’de tatile getirecek olan veya vatandaşlarımızı evlerinden çıkarıp tatil yörelerine götürecek olan seyahat acentelerdir. Dolayısıyla zinde ve ayakta durmaları, işlerinin başında olmaları gerekiyor. Bunun için de ciddi destekler almaları çok önem taşıyor.” diye konuştu.

''Dış turizmde yüzde 60, iç turizmde yüzde 90 iptal var''

Turizm sektöründe satılan ürünün zaman olduğunu ve bunun stoklanamadığını kaydeden Bağlıkaya, “İç turlarda haziran ayı sonuna kadar olan turların yüzde 90’ı iptal edilmiş durumda. Temmuz-ağustos aylarındaki iptaller ise yüzde 50’ler seviyesinde. Dış turizmde ise yüzde 40 civarında iptal, yüzde 60 civarında da ileri tarihe erteleme var. Bu durum da insanlarımızın o aylara dair umutlarını gösteriyor. Tüketicinin satın aldığı turu, iptal etmek yerine ileri bir tarihe ertelemesi, sektörün sağlıklı ve zinde kalabilmesi için büyük önem taşıyor. Sonuçta dünya bu beladan kurtulacak ve insanlar bir şekilde tatile gidecek. Bizim de vatandaşlarımızdan beklentimiz, tatillerini iptal etmeyip ertelemesidir.” ifadelerini kullandı.

Yayın tarihi: Nisan 11, 2020 Yayınlayan / Yazan : Güncel En Son Yeni Haberler

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Güncel En Son Yeni Haberler
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

  Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

  İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar, Kampanyalar

  • Antalya'da Turizmde İşsiz Kalanlara Karşı Önemli Adım

   Antalya'da Turizmde İşsiz Kalanlara Karşı Önemli Adım

   Turizm Haberleri İlan / kayıt numarası : # 3621 4kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Antalya'da Turizmde İşsiz Kalanlara Karşı Önemli Adım, 200 bin kişinin işsiz kaldığı Antalya'da önemli adım. 200 bin kişinin işini kaybettiği belirtilen Antalya'da, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 'Koronavirüs Dayanışma Platformu' kuruldu. Koronavi...

  • Corona Vakalı Günlerde İspanya’nın ilk 2 aylık turizm verileri

   Corona Vakalı Günlerde İspanya’nın ilk 2 aylık turizm verileri

   Turizm Haberleri İlan / kayıt numarası : # 3619 5kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Corona Vakalı Günlerde İspanya’nın ilk 2 aylık turizm verileri, İşte korona kıskacındaki İspanya’nın ilk 2 aylık turizm verileri, Şubatta ziyaretçi sayısı arttı Şubat ayında İspanya’ya giden ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde ...

  • Hangi tur operatörü ne kadar destek alacak?

   Hangi tur operatörü ne kadar destek alacak?

   Turizm Haberleri İlan / kayıt numarası : # 3617 8kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

   Hangi tur operatörü ne kadar destek alacak? Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurt dışından turist getiren tur operatörlerine milyonlarca dolar destek vermeye hazırlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurt dışından turist getiren tur operatörlerine milyonl...